OKÇULUK; RAHATLATICI VE EĞLENCELİ BİR SPORDUR . YENİ BİRŞEYLER DENEMEK İSTİYORSAN, NEDEN OKÇULUĞU DÜŞÜNMÜYORSUN ! OKÇULUK FAYDALI BİR ZİHİNSEL SPORDUR, SİZE BİR ÇOK DİSİPLİN KAZANDIRIR ! ----------- ( 18 yaş altı Yeni Dönem Olimpik Yay Temel Okçuluk Dersleri talebe göre ……………… Tarihinde Başlayacaktır. Temel eğitim 4 ders üzerinden yapılır, sonrasında antrenör tarafından yeterli görülen sporcular Gelişme Gurubu okçuluk derslerine katılabilirler. Daha sonrasında yeterli görülen kursiyerler kur kur çalışmalara devam edebilirler. Temel Eğitim Derslerinde Kullanılan Tüm Okçuluk malzemeleri Bize Aittir. Spor kıyafetiyle çalışmalara gelmek yeterlidir. ( 7 yaş ve üzeri Adaylar Başvurabilir. ) - Kayıt ve İlk Ders ; Saat 19:00, Atatürk Spor Salonu, Okçuluk Bölümü. - Programlara Katılmak İçin Ön Kayıt Yaptırın = BAŞVURU FORMU' nu doldurup gönderin. - bilgi@kocaeliokculuk.com ( Kayıt İçin ; Adınız Soyadınız, Doğum Yılınız ve Telefon Numaranızı Mutlaka Yazın.) ) -------------------- --------------- ---------------- -------------------

Ok atmanın odaklanmayı ve konsantrasyonu geliştirdiğini ...


 
OKÇULUK (Archery) ... >>>     

 
OKÇULUK GENEL BİLGİ

 

OKÇULUK

 

GENEL BİLGİ :

Okçuluk, oku bir yay aracılığı ile belli bir hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır. 10.000 yıl önce ortaya çıkan Okçuluk, bir spor olarak kabul edilmeden önce Ortaçağ İngiltere'sinde av ve savaş aktivitesiydi. 1904 yılında Yaz Olimpiyatları’na alınan Okçuluk, 1972’den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. 1931’de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) okçuluk dalında en büyük otoritedir. Federasyonu’nun bugün 142 üyesi vardır. Türkiye 1955 yılında 16. üye olarak Uluslararası Okçuluk Federasyonu’na katılmıştır. Türkiye Okçuluk Federasyonu ise, 8 Mayıs 1961 tarihinde Atıcılık Federasyonu’ndan ayrılarak, bağımsız bir federasyon olmuştur.

Ulusal Federasyon:  www.tof.gov.tr

Uluslararası Federasyon:  www.archery.org

Okçuluk Teknik Bilgi :   http://okculuk.blogspot.com

 

TERMİNOLOJİ :

Ok:  Ok yay tarafından hedefe atılan çubuk olarak adlandırılır. Oklar alüminyum, karbon ve alüminyum-karbon kompozit malzemelerden üretilmektedir.
Yay:
 Oku hedefe atmak için kullanılan malzemedir. Ok ve yay bir araya geldiğinde bir silahtır. Günümüz modern okçuluğunda yaylar 3 parçadan meydana gelir. Yay gövdesi ve bu gövdeye bağlı alt-üst kanatlardan oluşmaktadır. Bu iki kanadı bir birine bağlayan ve yayın gerilmesini sağlayan ipe kiriş ipi denir. 
Kanat (Limp):
 Yay gövdesine, alt ve üst bölgeye takılmak suretiyle yayın esnekliğini ve gerilmesini sağlayan kanatlardır.
Nişangah:
 Yay gövdesine takılan ve mesafelere göre aşağı-yukarı, sağa-sola hareket edebilen malzemelerdir.
Çekme:
 Hazırlanma aşamasında atış yapmak için yayı geriye doğru gerdirme hareketi.
Sadak:
 Sporcuların oklarını taşımak için koydukları ve genellikle bellerine taktıkları, deri veya tekstil malzemeden yapılmış çantalardır. Ok torbası olarak da adlandırılır.
Parmaklık:
 Sporcuların ok atış sırasında çekiş parmaklarının zarar görmesini engellemek için kullandıkları, deri parçalarından üretilmiş malzemelerdir. 
Hedef Minderi:
 Okların atıldığı ve poliüreten malzemeden üretilmiş 125cm x 125cm boyutlarındaki malzemelerdir.
Hedef Sehpası:
 Hedef minderlerinin üzerine koyulduğu ve yarışma sahasına yerleştirilmesine yarayan ahşap malzeme.
Kolluk:
 Atış koluna takılan ve kirişin kapanışı sırasında kola sürtünerek hasar vermesini engelleyen plastik veya alüminyum malzemedir.

 

KURALLAR :

Sporun amacı, okları hedefin tam ortasına, mümkün olduğunca yakın mesafede fırlatabilmektir. Okçuluk hedefleri 122. cm çapındadır. Merkezinde bulunan sarı halka (en çok 10 puan değerinde) 12,2 cm. ebatındadır. Okçular, hedefe 70 metre mesafeden atış yaparlar. Okçular gerdirmeli yaylar aracılığıyla, yukarı doğru kavisli gönderecek biçimde oklarını fırlatırlar. Erkek ve kadın sporcular ayrı şekilde yarışırlar. Sporcular bireysel olarak yarışabilecekleri gibi üç kişiden oluşan kadın-erkek takımı olarak da yarışırlar.    
-
  (Bu web sayfası Rıdvan Uzuntaş' a aittir)